اگر چه بسیاری از زائران جمکران را به نام مسجد مقدس جمکران می شناسند اما شاید زائران زیادی نباشند که بدانند جمکران در واقع روستایی دارای جاذبه‌های زیارتی و حتی تاریخی می باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه قم، یکی از جاذبه‌های زیارتی در روستای جمکران وجود مقدس 5 امامزاده است نگینی که زائران و مشتاقان زیادی را به خود فرا می خواند.

امام زادگان سید ناصر الدین محمّد، هادی، مهدی، جعفر، سکینه نام 5 امام زاده بزرگوار است که در روستای جمکران آمیده اند.

5 امام زاده از 2 دارای 2 بقعه می باشد که در بقعه اول، مدفن سه تن از نوادگان امام سجاد علیه السلام به نام های هادی، مهدی و ناصر الدین است که به سال 1305 هجری قمری به دستور حسام السلطنه ساخته شد و بقعه دیگر مدفن دو تن به نام های جعفر و سکینه است که فرزندان ناصر الدین هستند این بقعه به سال 1299 هجری قمری ساخته شده است.

در ایام تعطیل خانواده‌های بسیاری برای زیارت در آستانه مقدس 5 امام زاده حضور می یابند که حضور خانواده ها که در محوطه امامزاده گرد هم می نشینند جالب توجه می باشد.

محوطه زیر بنای بقعه چهار ایوان با چهار حجره و غرفه‌ها و زوایا یک طرح مربع به ابعاد 12 در 12 را تشکیل می دهد، حرم نیز مربع و به ارتفاع 7 متر دارای چهار شاه نشین است که از هر یک دری به خارج گشوده می شود.

بدنه بنا کتیبه‌ای کمربندی از کاشی های خشتی با زمینه لاجوری و به خط نستعلیق است که بر آن قصیده ای با 24 بیت نگاشته شده است و سنگ مزار داخل ضریح مربوط به 500 سال پیش است و مزار را با پارچه ای سبز پوشانده اند.

اخیرا با همت شهرداری منطقه 5 قم بخشی از پروژه‌های عمرانی این امام زاده به ثمر نشسته است و زیرساختهای لازم در جاده برای راهنمایی مسافران و زائران فراهم شده است.

در حال حاضر دو تابلو آستان مقدس پنج امامزاده (ع) در کنار بلوار پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله نصب شده است که یک تابلو ویژه زایرینی که از حرم حضرت معصومه (س) می خواهند به طرف جمکران بیایند راهنمایی می کند و یک تابلو در کنار راه ورودی امامزاده در کنار میدان آل یاسین نصب گردیده است.

اهالی جمکران، زائران و مشتاقان روزهای تعطیل در جوار این امامزاده حضور می یابند به ویژه اینکه برای اسکان نیز فضایی در پنج امامزاده در نظر گرفته شده است.

امامزادگاه به عنوان قطب فرهنگی دارای قابلیت های فراوانی در ایجاد سبک زندگی مطابق با مبانی دینی و اسلامی می باشد فضاهای ارزشمندی که می توان در آگاهی بخشی و پر کردن اوقات فراغت جوانان از آن بهره برد.

در جوار پنج امامزاده آرامش خاصی حاکم است بافت روستایی اطراف و وجود درختان زیبایی خاصی به این امام زاده بخشیده است.

به نظر می رسد ضروری است این پنج امامزاده همچون سایر بقاع متبرکه به زائران و مسافران معرفی شود چه بسا کمتر کسی از پنج امام زاده در جوار مسجد مقدس جمکران آشنا باشد به خصوص اداره اوقاف و امور خیریه می تواند گوشه ای زندگی امام زادگان و نحوه شهادت و یا رحلت امام زادگان را برای مردم در قالب محصولات فرهنگی و تابلو معرفی کنند.