راهکارجدیددولت برای تامین منابع مالی مسکن مهر

دولت حالا در نیمه راه خود برای تامین هزینه‌های مورد نیاز جهت تجهیز امکانات زیرساختی مسکن مهر تمهید جدیدی اندیشیده است. انتشار اوراق مشارکت با نرخ سود جذاب، راه‌حلی است که قرار است کسری منابع مسکن مهر را تامین کند.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، از ابتدای آغاز پروژه مسکن مهر تا روی کار آمدن دولت یازدهم 80 میلیارد دلار جهت ساخت ساختمان‌ها هزینه شد و همان زمان کارشناسان برآورد کردند برای آنکه کار ساخت ساختمان‌های تعهد داده شده به اتمام برسد؛ 80 میلیارد دلار دیگر اعتبار نیاز است که با قیمت دلار امروز 265 هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود. این اعتبار منهای منابعی بود که برای تامین تجهیزات مسکن مهر نیاز است.

پس از آنکه دولت در گیر و دار تامین منابع این پروژه راهکار برداشت از خزانه را که دولت قبل آن را در پیش گرفته بود، متوقف کرد، باید راه‌حل دیگری برای این دردسر بزرگ اندیشیده می‌شد. راه‌حلی که نه چشم به پول‌های خزانه داشته باشد و نه به مردم برای تامین اعتبارات فشار آورد.

بنابراین پس از دو سال بررسی و ارزیابی سرانجام بر اساس خبری که بت شکن مدیرعامل بانک مسکن اعلام می‌کند قرار است تجهیزات مسکن مهر از محل فروش اوراق مشارکت با نرخ سود جذاب تامین اعتبار شود.

اما آیا در بازاری که از کمبود نقدینگی رنج می‌برد می‌توان خریداری برای این اوراق پیدا کرد. موضوع دیگر آنکه نرخ سودی که قرار است برای این اوراق در نظر گرفته شود چقدر خواهد بود؟

اگر بنا باشد نرخ سود این اوراق مشابه نرخ سود سپرده‌های بانکی مقرر شود، چه جاذبه‌ای برای افراد خواهد داشت تا به جای سپرده‌گذاری مطمئن در بانک‌ها، اوراق خریداری کنند. اگر هم نرخ سود اوراق از نرخ سود بانکی بیشتر تعیین شود، خطر خروج سپرده‌ها، بانک‌ها را تهدید خواهد کرد.

از این رو در این شرایط کارشناسان معتقدند اوراق مشارکت نمی‌تواند کمک قابل توجهی به تامین منابع مسکن مهر داشته باشد.

قابل ذکر است از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر تاکنون 491 هزار میلیارد ریال برای تأمین مالی 2 میلیون و 370 هزار واحد مسکونی قرارداد منعقد شده که از این میزان 450 هزار میلیارد ریال پرداخت شده است.

در همین حال، مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه از 2 میلیون و 370 هزار واحد مسکن مهر، یک میلیون و 504 هزار تبدیل به فروش اقساطی شده است، گفته است: معادل 313 هزار میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی دفترچه قسط برای تسهیلات‌ گیرندگان صادر شده و به عبارت دیگر 50 درصد از تسهیلات پرداختی تبدیل شده است.

دانلود آهنگ جدید شادمهر عقیلی نفس بکش
شادمهر عقیلی نفس بکش

/ 0 نظر / 31 بازدید