انتقاد شدید از رفتارهای بانک مرکزی

مدیرعامل صندوق توسعه ملی با انتقاد شدید از رفتارهای بانک مرکزی در قابل این صندوق، گفت: دولت امسال تاکنون ۱۲ میلیارد دلار حکم برای مصرف منابع‌ این صندوق صادر کرده است.

به گزارش مهر، صفدر حسینی در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با انتقاد شدید از عملکرد دولت و بانک مرکزی نسبت به منابع صندوق توسعه ملی، گفت: اگرچه در قانون پیش‌بینی شده که حساب صندوق توسعه ملی در بانک مرکزی متمرکز باشد اما بانک مرکزی خلاف قانون بر روی منابع این صندوق مدیریت می‌کند و دستور می‌دهد که منابع این صندوق به کجا برود در حالی که طرح‌های بخش خصوصی را تصویب کرده و مسدودی می‌دهیم و زمانی که قرار است بخش خصوصی از این منابع استفاده کند، با کارشکنی بانک مرکزی مواجه می‌شود.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی افزود: بانک مرکزی احساس می‌کند ارزهای صندوق توسعه ملی، یک منابع مُشاع است و بانک مرکزی هم با این پول حق سرمایه‌ گذاری دارد که این یک چالش بزرگ است.

وی تصریح کرد: بانک مرکزی عادت کرده که مرتب با ارز نفت کار کند و تصور می‌کند اگر این منابع را در اختیار نداشته باشد، بانک مرکزی نیست در حالی که این تفکر یک چالش بزرگ است و صندوق توسعه ملی، هیات امنا و هیات عامل دارد ولی بانک مرکزی پول‌ها را از آن خود می‌داند و هر پول خوبی را به نام خود و هر پول بدی را به نام صندوق توسعه ملی ثبت می‌کند.

صفدر حسینی اظهار داشت: در دنیا منابع صندوق توسعه ملی به ارز بوده و بازپرداخت آن نیز ارزی صورت می‌گیرد، ضمن اینکه فلسفه اصلی این صندوق، حمایت از تولید برای صادرات و انجام سرمایه‌گذاری مشترک داخلی و خارجی بود تا بتواند ارز منشا خارجی ایجاد کرده و روی توسعه اثر بگذارد ولی عملکرد سال‌های گذشته نشان داده علیرغم اینکه درآمدهای نفتی سرشار بوده است، رشد اقتصادی کشور منفی و تورم مثبت بوده است.

صفدر حسینی خواستار تغییر نگاه به نفت در کشور شد و گفت: خوشبختانه مقام معظم رهبری چهار چالش مذکور را در سیاست‌های برنامه ششم توسعه حل و صندوق توسعه ملی را بیمه کردند؛ به این معنا که دستور داده شده است تا حساب‌های صندوق توسعه ملی از بانک مرکزی مستقل شود.

وی افزود: براساس دستورات جدید، مجلس حق قانونگذاری راجع به صندوق را ندارد و مصارف صندوق از قوانین و تکالیف بودجه‌ای مستقل است.

به گفته صفدر حسینی، براساس همین دستورات، اساسنامه صندوق توسعه ملی دائمی اعلام شده و این اولین بار بعد از انقلاب است که یک اساسنامه دائمی برای یک مجموعه در نظر گرفته شده و تنفیذ می‌شود.

وی ادامه داد: رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی به این روند اعتراض کرده اند و البته ما نیز دفاع کرده‌ایم و امیدواریم که این چالش با تدبیر مقام معظم رهبری حل شود.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: در برنامه سوم توسعه، حساب ذخیره ارزی تشکیل شد تا وابستگی بودجه به درآمد نفت کاهش یابد، ضمن اینکه از وقتی که این صندوق ایجاد شد، تاثیرات مثبتی در اقتصاد نمایان شد و این در شرایطی بود که ۸۰ درصد از منابع حساب ذخیره ارزی باید به بخش دولتی و ۲۰ درصد به بخش خصوصی اختصاص یابد.

وی افزود: اما متاسفانه حساب ذخیره ارزی هیچ‌گاه با چارچوب اهداف از پیش تعیین شده، حرکت نکرد و براساس شوک ارزی، بازگشت منابع آن نیز که البته به صندوق توسعه ملی تبدیل شده بود، با مشکل مواجه شد.

صفدرحسینی تصریح کرد: در برنامه پنجم جمع بندی در این قرار گرفت تا حساب ذخیره ارزی به صندوق تبدیل شود تا بتواند در قالب یک صندوق ثبات‌ساز، مسیر رشد را هموار کند اما به دلیل نبود ساز و کار مستحکم، در مسیر خوب قرار نگرفت.

مدیرعامل صندوق توسعه ملی ادامه داد: در برنامه پنجم، راهبرد شفاف و دقیق‌تری نسبت به حساب ذخیره ارزی صورت گرفت و این حساب به صندوق تبدیل شد که ۸۰ درصد منابع آن باید برای بخش خصوصی و ۲۰ درصد برای دولت اختصاص یابد.

وی خاطرنشان کرد: صندوق یک ثروت ملی است، این در شرایطی است که امسال در بودجه سال ۹۴، ورودی این صندوق به دلیل کاهش درآمدهای نفتی ۵ میلیارد دلار پیش‌بینی شد و سال قبل هم ورودی ۱۲ میلیارد دلار بود اما با همین رقم اندک ورودی، دولت امسال تاکنون ۱۲ میلیارد دلار حکم برای مصرف این منابع داده است.

صفدر حسینی افزود: هر جا دولت کم می‌آورد، می‌گوید منابع از صندوق توسعه ملی تامین شود که این یک چالش بزرگ است و صندوق را از مسیر منحرف می‌کند.

دانلود آهنگ جدید رضا پیشرو اشتباه محض

/ 0 نظر / 32 بازدید